Atrakcje - Prezydenci też lubią wakacje – Zameczek Prezydencki w Wiśle

Prezydenci też lubią wakacje – Zameczek Prezydencki w Wiśle

Funkcja Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wiąże się zarówno z licznymi obowiązkami, jak i przywilejami. Do profitów zalicza się niewątpliwie możliwość spędzania wolnych chwil w gmachach reprezentacyjnych rozsianych po całej Polsce. Jeden z takich obiektów znajduje się właśnie w Wiśle.
 
Od międzywojnia…
 
Narodowy Zespół Pałacowy w Wiśle-Czarnym wzniesiony został w okresie międzywojennym – zamek na stoku Zadniego Gronia powstawał w latach 1929-1931. Zaprojektowany przez ówczesną gwiazdę architektury, Adolfa Szyszko-Bogusza, miał być darem ludu śląskiego dla Prezydenta RP.
 
Modernistyczna budowla składa się, poza właściwą rezydencją, także z tak zwanego Zamku Dolnego (pełni on rolę budynku gospodarczego) oraz z drewnianej kaplicy pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej. Ta ostatnia stanowi najstarszą część kompleksu – została wzniesiona już w 1909 r. z polecenia księcia Fryderyka Habsburga.
 
…po XXI wiek
Zameczek w Wiśle był ulubionym miejscem wypoczynku prezydenta Ignacego Mościckiego – w okresie swojego urzędowania bywał tu przynajmniej dwa razy do roku. W latach PRL chętnie bawili w Wiśle partyjni dygnitarze. Świetność rezydencji przywrócił na początku nowego stulecia prezydent Aleksander Kwaśniewski, decydując się na przebudowę i renowację obiektu.
 
Jak zwiedzać?
 
Dziś, jeśli tylko na terenie Zamku nie przebywa akurat Prezydent Bronisław Komorowski, można go zwiedzać bez żadnych opłat. Wystarczy z co najmniej z 7-dniowym wyprzedzeniem wpisać się na listę chętnych za pośrednictwem formularza dostępnego na stronę www.zamekwisla.pl.  Odpłatne (zazwyczaj ok. 20 zł) wycieczki połączone ze zwiedzaniem Wisły organizuje też wiślański oddział PTTK. 
 

schowek

0

Imię i nazwisko *

Twój adres e-mail *

Twój numer tel.

Temat wiadomości *

Treść wiadomości *
  • Schowek pozwala na dodawanie interesujących Cię obiektów noclegowych i póŸniejszą ich analizę.
  • Schowek "pamięta" dodane obiekty, nawet po wyłączeniu przeglądarki.
  • Dzięki schowkowi można wysłać wiadomoœć e-mail do kilku obiektów jednocześnie.
    W tym celu zaznacz interesujące obiekty i przejdź do opcji "Wyślij mail do wybranych obiektów".
  • Aby zminimalizować schowek, kliknij na     
  • Aby ukryć schowek, kliknij na     
  • Aby przywrócić schowek, kliknij na pokaż schowek dodaj na górze strony lub      w dolnej części, po lewej stronie.