Atrakcje - Rekreacja w stylu habsburskim – Zameczek Myśliwski

Rekreacja w stylu habsburskim – Zameczek Myśliwski

Niezwykle bogata historia regionu sprawia, że w Wiśle do dziś znajdujemy liczne ślady obecności dawnych władców. O długoletnim panowaniu Habsburgów na tych terenach przypomina chociażby wzniesiony przez księcia Fryderyka Zameczek Myśliwski.
 
Czar beskidzkiej polany – era polowań
 
Dziś mieszczący się w samym centrum Wisły przy ulicy Lipowej, pałacyk został pierwotnie wzniesiony na polanie Przysłop, w miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się leśniczówka. Zakątek ten stanowił ulubione miejsce polowań Habsburgów od roku 1853, kiedy to ówczesnemu zarządcy lasów udało ustrzelić się tam dwa imponujących rozmiarów głuszce.
 
Coraz częstsze wizyty na Przysłopiu skłoniły księcia Fryderyka Habsburga do powiększenia i znacznego zmodernizowania leśniczówki. W latach 1897-98 wybudowano tu więc pałacyk w stylu alpejskim według projektu Albina Teodora Prokopa. 
 
Nowe życie w nowym miejscu
 
Po raz ostatni Habsburgowie polowali tutaj w roku 1916. W latach 20., a także po II wojnie światowej, budynek pełnił rolę schroniska górskiego, jednak kiedy PTTK zdecydowało się na wzniesienie zupełnie nowego obiektu dla swoich potrzeb, opuszczony pałacyk zaczął niszczeć. Dzięki staraniom Towarzystwa Miłośników Wisły w roku 1985 został przeniesiony do centrum miasteczka, gdzie służy jako siedziba lokalnego oddziału PTTK.
 
Piętrowy budynek na planie kwadratu, z drewnianymi ścianami z bali, zachował pierwotny układ pomieszczeń. Z dużą dbałością odnowiono też charakterystyczną galerię, otaczającą pierwsze piętro ze wszystkich stron. Urokliwy budynek został włączony w przebiegający przez Wisłę beskidzki szlak architektury drewnianej.
 

schowek

0

Imię i nazwisko *

Twój adres e-mail *

Twój numer tel.

Temat wiadomości *

Treść wiadomości *
  • Schowek pozwala na dodawanie interesujących Cię obiektów noclegowych i póŸniejszą ich analizę.
  • Schowek "pamięta" dodane obiekty, nawet po wyłączeniu przeglądarki.
  • Dzięki schowkowi można wysłać wiadomoœć e-mail do kilku obiektów jednocześnie.
    W tym celu zaznacz interesujące obiekty i przejdź do opcji "Wyślij mail do wybranych obiektów".
  • Aby zminimalizować schowek, kliknij na     
  • Aby ukryć schowek, kliknij na     
  • Aby przywrócić schowek, kliknij na pokaż schowek dodaj na górze strony lub      w dolnej części, po lewej stronie.