Atrakcje - Duma z lokalnego folkloru – Chata Kocyana

Duma z lokalnego folkloru – Chata Kocyana

Mieszkańcy Beskidu Śląskiego bardzo cenią sobie lokalny folklor i z dużą troską pielęgnują swoje zwyczaje i sztukę, a regionalnych twórców darzą ogromnym szacunkiem. Jednym z takich artystów jest Jan Kocyan, który założył w Wiśle swoją Izbę Pracy Twórczej, zwaną popularnie Chatą Kocyana.

Regionalna galeria sztuki
 
Zaaranżowana w starej chałupie na Nowej Osadzie Izba powstała w roku 1987. Sam budynek pochodzi z lat 30. XX wieku i przez wiele lat stał na Osiedlu Borowiny w Wiśle-Czarnym. Aktualnie zarządzana przez Jana Kocyana pełni funkcję galerii sztuki ludowej.
 
Wnętrze Izby składa się z dwóch pomieszczeń połączonych sienią. Pierwsza stała się przestrzenią dla ekspozycji rzeźb samego Kocyana uzupełnionej dawnymi przedmiotami codziennego użytku. Znajdziemy tu więc drewniane sztućce, żelazne naczynia, cedzaki… W przelotowej sieni swe miejsce znalazły zabytkowe narzędzia stolarzy, bednarzy i kołodziejów.
 
Promocja beskidzkich twórców
 
W drugiej sali urządzono salę wystawową, gdzie swoje dzieła prezentują twórcy ludowi z całego Beskidu Śląskiego – rzeźbiarze, malarze, koronkarki czy hafciarze. Co więcej, dzięki staraniom Kocyana w ogrodzie okalającym Chatę udało się odtworzyć dawną pasiekę pszczelarską.
 
Ośrodek ten stanowi ważny punkt promocji beskidzkiej kultury. Miłą wiadomością dla zwiedzających będzie fakt, że wizyta w Chacie Kocyana jest nieodpłatna. Trzeba jednak uprzednio umówić się telefonicznie pod nr telefonu (33) 855-51-98.
 

schowek

0

Imię i nazwisko *

Twój adres e-mail *

Twój numer tel.

Temat wiadomości *

Treść wiadomości *
  • Schowek pozwala na dodawanie interesujących Cię obiektów noclegowych i póŸniejszą ich analizę.
  • Schowek "pamięta" dodane obiekty, nawet po wyłączeniu przeglądarki.
  • Dzięki schowkowi można wysłać wiadomoœć e-mail do kilku obiektów jednocześnie.
    W tym celu zaznacz interesujące obiekty i przejdź do opcji "Wyślij mail do wybranych obiektów".
  • Aby zminimalizować schowek, kliknij na     
  • Aby ukryć schowek, kliknij na     
  • Aby przywrócić schowek, kliknij na pokaż schowek dodaj na górze strony lub      w dolnej części, po lewej stronie.