Atrakcje - zwiedzanie

Czar kolei – wiadukt kolejowy w Wiśle-Głębcach

Poza oczywistymi atrakcjami w postaci gór oraz ciekawymi miejscami w centrum poszczególne części Wisły kryją zapomniane, a fascynujące często zakątki, którym warto poświęcić nieco uwagi. Jednym z takich obiektów jest wiadukt kolejowy w Wiśle-Głębcach. Co może być interesującego w wiadukcie?

Podziw dla sportowych sukcesów – Aleja Gwiazd Sportu

Wiślanie jak mało kto potrafią docenić osiągnięcia swoich wielkich obywateli. Najbardziej znany mieszkaniec Wisły, wybitny skoczek narciarski Adam Małysz, nie tylko doczekał się skoczni własnego imienia, ale też stał się inspiracją do utworzenia w centrum miasta Alei Gwiazd Sportu.
 

Myśliwi i leśniczy pod jednym dachem – Izba Leśna na Przysłopiu

Czy najstarsi wiślańscy górale pamiętają, który z drewnianych budynków na terenie ich miasteczka jest najstarszy? Jeśli nie, mała podpowiedź – obecnie mieści się tam Izba Leśna... No tak! Wszystko jasne – to leśniczówka na Przysłopiu.

 

Kaskady Rodła – wodospady w wiekowym borze

 Punktem obowiązkowym dla każdego turysty odwiedzającego Wisłę jest Barania Góra, pytanie tylko – którędy podejść? Z pewnością warto wybrać trasę, przy której mieszczą się Kaskady Rodła.

Kościół ewangelicko-augsburski w Wiśle-Centrum – symbol wiślańskich luteran

Uważni czytelnicy jednego z najpoczytniejszych polskich pisarzy, Jerzego Pilcha, z pewnością wiedzą, że jego rodzinna Wisła jest jednym z największych w Polsce ośrodków luterańskich. Centralnym miejscem dla tutejszych ewangelików jest bez wątpienia Kościół Apostołów Piotra i Pawła.

Sekrety wiślańskiego aptekarza – Muzeum Aptekarstwa

Studenci farmacji na co dzień przekonują się, że praca aptekarza wcale nie musi być nudna. Dzięki staraniom kustoszów wiślańskiego Muzeum Aptekarstwa nie trzeba jednak decydować się na te studia, by poznać tajemnice pracy wśród medykamentów.

Muzeum Narciarstwa, czyli najpopularniejszy sport Beskidów

Mimo iż nikt dotychczas nie udowodnił tego naukowo, powszechnie wiadomo, że mieszkańcy terenów górskich mają znacznie większe szanse na osiągnięcie sukcesów sportowych w dyscyplinach zimowych niż cała reszta populacji. Choćby dlatego, że praktycznie rodzą się w nartach… Dowodzi tego wiślańskie Muzeum Narciarstwa.

 

Jak to ze spadochronami było… - Muzeum Spadochroniarstwa

Formacje spadochroniarzy, chociaż często się o tym zapomina, odegrały ogromną rolę w historii polskiej wojskowości. Obfitą kolekcję eksponatów związanych z tym tematem zgromadziło wiślańskie Muzeum Spadochroniarstwa.

Krok po kroku, czyli ścieżka rozwoju turystyki w Muzeum Turystyki PTTK

 Ze względu na charakterystykę regionu – niezwykle atrakcyjnego turystycznie – Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Wiśle zawsze funkcjonował bardzo prężnie i podejmował wiele interesujących inicjatyw. Historię tych działań i nie tylko możemy poznać dzięki Muzeum Turystyki PTTK.

 

Nowość w wiślańskich przewodnikach – Pętla Cieńkowska

 Wiemy, jak wiele zmieniły sukcesy Adama Małysza w życiu Polaków, jak wielu sportowych wzruszeń dostarczył nam Orzeł z Wisły... Okazuje się, że jego wpływ na rodzinne miasteczko sięga dużo dalej niż tylko do kibicowskich emocji. Szlak spacerowy nazywany Pętlą Cieńkowską nie powstałby, gdyby nie Małysz...

Najlepszy pomnik Orła z Wisły – skocznia narciarska im. Adama Małysza

Chociaż największe oblężenie przeżywa w styczniu podczas zawodów Pucharu Świata, niezależnie od pory roku pozostaje jedną z największych wiślańskich atrakcji. Skocznia narciarska im. Adama Małysza, bo o tym obiekcie właśnie mowa, szybko stała się jednym z symboli Wisły.

Z zapartym tchem – wieża widokowa na Baraniej Górze

Tak jak będąc w Zakopanem trzeba koniecznie wdrapać się na Gubałówkę, tak odwiedzając Wisłę nie sposób ominąć Baraniej Góry. Ten szczyt dumnie góruje nad miasteczkiem i zdaje się przywoływać wszystkich odwiedzających do postanowienia na nim swojej stopy.

 

Wystawa „Głuszec w Lasach Beskidu Śląskiego”, czyli co Wisła zawdzięcza ptakom

Choć niektórym turystom może wydawać się to dziwne, głuszce – niepozorne ptaki spokrewnione z kurami – znacząco wpłynęły na historię Wisły. Nic więc dziwnego, że tutejszy oddział PTTK zachęca odwiedzających miasteczko do obejrzenia barwnej wystawy „Głuszec w Lasach Beskidu Śląskiego”…

Rekreacja w stylu habsburskim – Zameczek Myśliwski

Niezwykle bogata historia regionu sprawia, że w Wiśle do dziś znajdujemy liczne ślady obecności dawnych władców. O długoletnim panowaniu Habsburgów na tych terenach przypomina chociażby wzniesiony przez księcia Fryderyka Zameczek Myśliwski.

 

Przyjemne z pożytecznym – zapora na Jeziorze Czerniańskim

Mniej uważni turyści, jak i ci, którzy Wisłę odwiedzają jedynie weekendowo, mogą przegapić niektóre z jej skrzętnie ukrytych perełek. Wszyscy kojarzą z tym beskidzkim miasteczkiem Baranią Górę, lecz czy wiedzą o istnieniu w jej sąsiedztwie urokliwego Jeziora Czerniańskiego?

Prezydenci też lubią wakacje – Zameczek Prezydencki w Wiśle

Funkcja Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wiąże się zarówno z licznymi obowiązkami, jak i przywilejami. Do profitów zalicza się niewątpliwie możliwość spędzania wolnych chwil w gmachach reprezentacyjnych rozsianych po całej Polsce. Jeden z takich obiektów znajduje się właśnie w Wiśle.

Ludowość niebanalna – Galeria „U Niedźwiedzia”

Odwiedzając Wisłę, nie sposób nie dostrzec ogromnego potencjału lokalnej sztuki – chociaż dla wielu to kicz i tandeta, twórczość ludowa nie jedno ma imię, a wiślanie udowadniają, że folklor może być fascynujący. Ośrodkiem, który skutecznie odczarowuje regionalnych twórców, jest z pewnością Galeria „U Niedźwiedzia”.

 

Prawdziwa perełka dla kibiców - Galeria Sportowe Trofea Adama Małysza

Wielu turystów decyduje się odwiedzić Wisłę głównie ze względu na swojego idola – Adama Małysza. Czterokrotny mistrz świata i multimedalista olimpijski tu właśnie się wychował i tutaj mieszka do dziś. Specjalnie z myślą o kibicach otworzył kilka lat temu swoją Galerię Trofeów.

 

Duma z lokalnego folkloru – Chata Kocyana

Mieszkańcy Beskidu Śląskiego bardzo cenią sobie lokalny folklor i z dużą troską pielęgnują swoje zwyczaje i sztukę, a regionalnych twórców darzą ogromnym szacunkiem. Jednym z takich artystów jest Jan Kocyan, który założył w Wiśle swoją Izbę Pracy Twórczej, zwaną popularnie Chatą Kocyana.

Na luzie

Co wziąć na urlop?

Co spakować? o czym pamiętać, tak aby niczego nie zapomnieć?
Ubrania, kosmetyki, aparat, scyzoryki wiele innych rzeczy...
 

Przygotowaliśmy fajną checklistę [wydrukuj] - ułatwi Ci pakowanie przed wyjazdem

Sezon zimowy bez zakwasów

Białe święta i narciarskie szaleństwa marzą się niejednemu. Co jednak zrobić, by wprost od Wigilijnego stołu pójść na stok i nie cierpieć następnego dnia? Oto kilka wskazówek.

Wspinaczka górska - garść informacji dla żółtodziobów

Słyszałeś od znajomych, że trenują wspinaczkę? Chcesz do nich dołączyć, ale nie wiesz z czym to się je? Oto kilka rad, które pomogą Ci podjąć decyzję.

Aktualności

Co wziąć na urlop?

Co spakować? o czym pamiętać, tak aby niczego nie zapomnieć?
Ubrania, kosmetyki, aparat, scyzoryki wiele innych rzeczy...
 

Przygotowaliśmy fajną checklistę [wydrukuj] - ułatwi Ci pakowanie przed wyjazdem

schowek

0

Imię i nazwisko *

Twój adres e-mail *

Twój numer tel.

Temat wiadomości *

Treść wiadomości *
  • Schowek pozwala na dodawanie interesujących Cię obiektów noclegowych i póŸniejszą ich analizę.
  • Schowek "pamięta" dodane obiekty, nawet po wyłączeniu przeglądarki.
  • Dzięki schowkowi można wysłać wiadomoœć e-mail do kilku obiektów jednocześnie.
    W tym celu zaznacz interesujące obiekty i przejdź do opcji "Wyślij mail do wybranych obiektów".
  • Aby zminimalizować schowek, kliknij na     
  • Aby ukryć schowek, kliknij na     
  • Aby przywrócić schowek, kliknij na pokaż schowek dodaj na górze strony lub      w dolnej części, po lewej stronie.