Atrakcje - Kościół ewangelicko-augsburski w Wiśle-Centrum – symbol wiślańskich luteran

Kościół ewangelicko-augsburski w Wiśle-Centrum – symbol wiślańskich luteran

Uważni czytelnicy jednego z najpoczytniejszych polskich pisarzy, Jerzego Pilcha, z pewnością wiedzą, że jego rodzinna Wisła jest jednym z największych w Polsce ośrodków luterańskich. Centralnym miejscem dla tutejszych ewangelików jest bez wątpienia Kościół Apostołów Piotra i Pawła.
 
Nieco historii
 
Ewangelicko-augsburska świątynia powstała w Wiśle w I połowie XIX wieku. Klasycystyczna, trójnawowa hala zaprojektowana przez Edwarda Koerbera została wzniesiona w centrum Wisły, przy trakcie dziś noszącym nazwę ulicy 1 Maja. Poświęcono ją w roku 1838, jednak dopiero 25 lat później dobudowano charakterystyczną, liczącą 3 kondygnację wieżę.

Skromny wystrój
 
Jak każdy kościół luterański, tak i ten odznacza się prostotą, surowością, purytanizmem wystroju. Utrzymane w bieli wnętrze pozbawione jest właściwie ozdób, przez co uwaga skupia się przede wszystkim na ołtarzu i ambonie. W latach 70. skromny, biały wystrój świątyni postanowił nieco ożywić Ignacy Płazak, znany konserwator zabytków. Dodał on lekkie złocenia ornamentalne oraz błękitne akcenty w kasetonach.
 
Ołtarz w centrum uwagi
 
Centralną część ołtarza stanowi pochodzący z roku 1932 duży witraż przedstawiający wizerunki św. Piotra i Pawła. Można w nim dostrzec cechy stylu młodopolskiego – tak zaplanował jego kompozycję autor projektu, Adam Ciompa. Wizję jego wprowadził w życie Krakowski Zakład Witraży.
 
Kiedy zwiedzać?
 
Planując zwiedzanie kościoła, warto pamiętać, że jest on przede wszystkim miejscem kultu religijnego i uszanować prawo wyznawców do odbycia cotygodniowej mszy w spokoju. Nabożeństwa odbywają się tutaj w każdą niedzielę o 8:45, 10:00 i 11:00. 
 
 

schowek

0

Imię i nazwisko *

Twój adres e-mail *

Twój numer tel.

Temat wiadomości *

Treść wiadomości *
  • Schowek pozwala na dodawanie interesujących Cię obiektów noclegowych i póŸniejszą ich analizę.
  • Schowek "pamięta" dodane obiekty, nawet po wyłączeniu przeglądarki.
  • Dzięki schowkowi można wysłać wiadomoœć e-mail do kilku obiektów jednocześnie.
    W tym celu zaznacz interesujące obiekty i przejdź do opcji "Wyślij mail do wybranych obiektów".
  • Aby zminimalizować schowek, kliknij na     
  • Aby ukryć schowek, kliknij na     
  • Aby przywrócić schowek, kliknij na pokaż schowek dodaj na górze strony lub      w dolnej części, po lewej stronie.