Atrakcje - Myśliwi i leśniczy pod jednym dachem – Izba Leśna na Przysłopiu

Myśliwi i leśniczy pod jednym dachem – Izba Leśna na Przysłopiu

Czy najstarsi wiślańscy górale pamiętają, który z drewnianych budynków na terenie ich miasteczka jest najstarszy? Jeśli nie, mała podpowiedź – obecnie mieści się tam Izba Leśna... No tak! Wszystko jasne – to leśniczówka na Przysłopiu.

Habsburskie początki
 
Czytelnikowi, który nie zalicza się do najstarszych górali, należy się wyjaśnienie – Przysłop to nazwa określająca rozległą polanę w masywie Baraniej Góry. Rozciąga się na wysokości od 880 do 995 m n.p.m. Przebiegają tędy szlaki prowadzące na Baranią – zielony, niebieski i czerwony.
 
Właśnie na polanie Przysłop swoją leśniczówkę wznieśli w 1863 r. habsburscy książęta. Mieli w zwyczaju polować w tych okolicach na licznie występujące w beskidzkich lasach głuszce, zaś wzniesiona chata służyła myśliwym za miejsce noclegowe. W późniejszym czasie przestrzeni sypialnej zaczęło brakować, wzniesiono zatem Pałacyk Myśliwski – dziś stoi on w centrum Wisły.

Przybliżyć lasy
 
Leśniczówka została jednak w swoim pierwotnym miejscu. Nadleśnictwo Wisła we współpracy w tutejszym oddziałem PTTK postanowiła utworzyć tu Izbę Leśną. Turyści zmierzający na Baranią Górę mogą po drodze wstąpić do niej i obejrzeć ciekawą kolekcję eksponatów związanych z leśnictwem i myślistwem.
 
Znajdziemy tu więc nie tylko okazy flory i fauny z pobliskich borów, ale też narzędzia leśnicze, jakimi dawniej się posługiwano. Możemy też podziwiać liczne trofea łowieckie, zaś w jednej z sal urządzono ekspozycję poświęconą turystyce górskiej i bezpieczeństwu w górach.
 
Jak zwiedzać?
 
Izbę Leśną zwiedzać można bezpłatnie. Istnieje możliwość zorganizowania prelekcji dla grup zorganizowanych po wcześniejszym kontakcie telefonicznym: (33) 855-35-60.
 

schowek

0

Imię i nazwisko *

Twój adres e-mail *

Twój numer tel.

Temat wiadomości *

Treść wiadomości *
  • Schowek pozwala na dodawanie interesujących Cię obiektów noclegowych i póŸniejszą ich analizę.
  • Schowek "pamięta" dodane obiekty, nawet po wyłączeniu przeglądarki.
  • Dzięki schowkowi można wysłać wiadomoœć e-mail do kilku obiektów jednocześnie.
    W tym celu zaznacz interesujące obiekty i przejdź do opcji "Wyślij mail do wybranych obiektów".
  • Aby zminimalizować schowek, kliknij na     
  • Aby ukryć schowek, kliknij na     
  • Aby przywrócić schowek, kliknij na pokaż schowek dodaj na górze strony lub      w dolnej części, po lewej stronie.