Atrakcje - Czar kolei – wiadukt kolejowy w Wiśle-Głębcach

Czar kolei – wiadukt kolejowy w Wiśle-Głębcach

Poza oczywistymi atrakcjami w postaci gór oraz ciekawymi miejscami w centrum poszczególne części Wisły kryją zapomniane, a fascynujące często zakątki, którym warto poświęcić nieco uwagi. Jednym z takich obiektów jest wiadukt kolejowy w Wiśle-Głębcach. Co może być interesującego w wiadukcie?
 
Ambitne plany
 
Okazuje się, że jest to największa tego typu konstrukcja w tej części Polski. Długi na 122 m i wysoki na 25 m most ma aż siedem łuków i łączy przeciwległe brzegi Doliny Łabajowa, który to potok przepływa pod wiaduktem. Wzniesiono go w latach 1931-33 pod okiem inżyniera Ksawerego Goryanowicza. Tylko po co? - można zapytać. Wszak linia kolejowa kończy się zaledwie kilkaset metrów dalej...
 
Pierwotne, przedwojenne plany modernizacji kolei zakładały jej dynamiczny rozwój – ta zaś jej linia miała ciągnąć się dalej, przez przełęcz Kubalonki i Istebną aż do Zwardonia. Niestety, wybuch wojny pokrzyżował ambitne plany konstruktorów i budowa zakończyła się w Wiśle-Głębcach. W okresie PRL wielokrotnie podejmowano jeszcze temat dokończenia tego projektu, ale inwestycja nigdy nie została zrealizowana.
 
Jak dotrzeć?
 
Oczywiście, najłatwiej dojechać na wiadukt pociągiem. Kilka razy dziennie kursuje pociąg Kolei Śląskich relacji Katowice – Wisła-Głębce. Wysiadłszy na ostatniej stacji, wystarczy cofnąć się o kilkaset metrów, żeby postawić własną stopę na opisywanym wiadukcie. 
 
Zmotoryzowani zaś powinni kierować się drogą na Kubalonkę i Istebną, zaś za rondem w Dziechcince skręcić na Łabajów. Z postawieniem stopy może być trudno – wiadukt obejrzymy z dołu. Z tej perspektywy robi jednak duże wrażenie.
 
 

schowek

0

Imię i nazwisko *

Twój adres e-mail *

Twój numer tel.

Temat wiadomości *

Treść wiadomości *
  • Schowek pozwala na dodawanie interesujących Cię obiektów noclegowych i póŸniejszą ich analizę.
  • Schowek "pamięta" dodane obiekty, nawet po wyłączeniu przeglądarki.
  • Dzięki schowkowi można wysłać wiadomoœć e-mail do kilku obiektów jednocześnie.
    W tym celu zaznacz interesujące obiekty i przejdź do opcji "Wyślij mail do wybranych obiektów".
  • Aby zminimalizować schowek, kliknij na     
  • Aby ukryć schowek, kliknij na     
  • Aby przywrócić schowek, kliknij na pokaż schowek dodaj na górze strony lub      w dolnej części, po lewej stronie.