Atrakcje - Sekrety wiślańskiego aptekarza – Muzeum Aptekarstwa

Sekrety wiślańskiego aptekarza – Muzeum Aptekarstwa

Studenci farmacji na co dzień przekonują się, że praca aptekarza wcale nie musi być nudna. Dzięki staraniom kustoszów wiślańskiego Muzeum Aptekarstwa nie trzeba jednak decydować się na te studia, by poznać tajemnice pracy wśród medykamentów.
 
Bohater ze strychu
 
Placówka ta rozpoczęła swoją działalność dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności. Właściciel Chaty Góralskiej „Kleszczonka” odnalazł na strychu prawdziwy skarb – dziennik pradziadka swojej żony, Andrzeja Cienciały, który z namaszczeniem opisywał działalność swojego stryja. Ten zaś okazał się postacią nietuzinkową...
 
Paweł Cienciała – bo o nim mowa – jako absolwent Uniwersytetu Wiedeńskiego prowadził apteki w Wiedniu, Pradze, Budapeszcie, we Lwowie... Brał też udział w bitwie pod Solferino i pomagał Henry'emu Dunantowi w organizowaniu struktur Czerwonego Krzyża.
 
Na starość osiadł w Wiśle i – zamiast odpoczywać na emeryturze - założył tu pierwszą w okolicach aptekę. Los chciał, że dożył sędziwego wieku 99 lat, co oznacza, że tylko w tym miejscu przepracował jako aptekarz aż 32 lata!
 
Drugie życie Pawła Cienciały
 
Dalsze śledztwo jego pociotka, pana Jerzego Cienciały, doprowadziło do odnalezienia wielu fascynujących pamiątek po pierwszym wiślańskim aptekarzu, którymi postanowił podzielić się ze światem. Tak właśnie powstało Muzeum Aptekarstwa.
 
Siedziba Muzeum mieści się w Chacie Góralskiej „Kleszczonka” zlokalizowanej w Wiśle-Głębcach. Zwiedzanie ekspozycji jest możliwe po uprzednim kontakcie telefonicznym pod nr (033)855-16-57.
 

schowek

0

Imię i nazwisko *

Twój adres e-mail *

Twój numer tel.

Temat wiadomości *

Treść wiadomości *
  • Schowek pozwala na dodawanie interesujących Cię obiektów noclegowych i póŸniejszą ich analizę.
  • Schowek "pamięta" dodane obiekty, nawet po wyłączeniu przeglądarki.
  • Dzięki schowkowi można wysłać wiadomoœć e-mail do kilku obiektów jednocześnie.
    W tym celu zaznacz interesujące obiekty i przejdź do opcji "Wyślij mail do wybranych obiektów".
  • Aby zminimalizować schowek, kliknij na     
  • Aby ukryć schowek, kliknij na     
  • Aby przywrócić schowek, kliknij na pokaż schowek dodaj na górze strony lub      w dolnej części, po lewej stronie.